«Соколу» – 60. Сезон-1967/1968: чвертьфінал Кубка і друге золото Всесвітньої універсіади

П’ятий у клубній історії і третій в елітному дивізіоні чемпіонату СССР сезон вийшов для київського «Динамо» дуже неоднозначним. З одного боку, створена на базі київського клубу і на чолі з нашим тренером збірна СССР вдруге поспіль виграла золото Всесвітньої Універсіади, а в Кубку Совєцького Союзу динамівці вперше дійшли до чвертьфіналу. З іншого – в чемпіонаті СССР команда врятувалася від пониження в класі лише дивом, завдяки фантастичному фінішному ривку.

У міжсезоння тренер «Динамо» Дмитро Богінов вирішив зробити ставку на той кістяк виконавців, який представляв Київ у першій групі класу А в двох попередніх сезонах і не вдавався до практики запрошення авторитетних новачків. Навпаки, тренер продовжив початий у попередньому чемпіонаті процес омолодження команди. Покинув «Динамо» лише 23-річний оборонець Микола Ворошилов, котрий за чотири сезони так і не зумів вибитися на провідні ролі. Він повернувся до рідної Москви і сезон провів у складі «Локомотива», а згодом виступав за команди нижчих ліг – «Торпедо» з Усть-Каменогорська і «Сатурн» з Раменського. Жодного нового оборонця Богінов не запросив і вочевидь це була помилка, адже саме захист був найпроблемнішою ланкою для «Динамо» в попередніх сезонах. Кияни надалі грали в дві повноцінних пари оборонців, а 22-річний Володимир Потєхін, який перекваліфікувався в захисника з нападника, з’являвся на льоду нерегулярно.

Поповнив команду Богінов групою молодих гравців, з яких дебютувало в ході сезону лише троє: 19-річний нападник Володимир Клопов, який прийшов з горьківського «Торпедо», його ровесник і колега за амплуа москвич Володимир Сабіров, а також 16-річний воротар Олексій Ковтенюк, який перейшов з юнацької команди московського «Спартака».

У рамках підготовки до сезону «Динамо» провело три контрольних матчі: перемогло в Києві 7:1 молодіжну збірну фінського Тампере (хет-триком у цій грі відзначився Георгій Юдін), а потім у рамках турніру на призи газети «Советский спорт» в 1/8 фіналу здолало воскресенський «Хімік» – 3:2 (Потєхов, Мосягін, Юдін) і поступилося у чвертьфіналі 1:4 московському ЦСКА (Чистов).

Старт чемпіонату вийшов для «Динамо» катастрофічним і найгіршим за всю клубну історію: десять поразок у десяти матчах. Перервати цю серію вдалося лише через місяць після початку. Та й то в матчі, який відбувався 28 жовтня 1967-го в Києві, лєнінґрадський СКА після першого періоду вів 0:2. Втім, у другій третині Володимир Прокоф’єв, Віктор Мосягін і Юрій Потєхов вивели «Динамо» вперед, а остаточний підсумок у третьому періоді встановив Ігор Тузик – 4:2.

За офіційними даними, на цій грі на трибунах Палацу спорту були присутні 2500 глядачів. Навіть з урахуванням, що ці цифри нерідко вписувалися «на око» і були найчастіше завищеними, такий показник вважався для тих часів дуже низьким. Та й у сезоні загалом відвідуваність домашніх матчів київського «Динамо» була найнижчою поміж усіх клубів елітного дивізіону чемпіонату СССР.

Врятуватися від вильоту динамівцям вдалося лише завдяки дивовижному фінішу – сім перемог у дев’яти заключних матчах, тобто 14 з 31-го здобутого в сезоні очка в загальну скарбничку.

Натомість у Кубку СССР «Динамо» вперше дійшло до чвертьфіналу. На жаль, ні в тогочасній пресі, ні в архівних документах не збереглося жодних даних про матчі киян на перших двох стадіях, коли в 1/32-й підопічні Богінова перемогли вдома 3:2 в овертаймі «Шахтар» з Прокоп’євська, а в 1/16-й здолали 5:2 в Алма-Аті місцевий «Автомобіліст». За підсумками цих ігор не знаємо навіть авторів голів. В 1/8-й динамівці перемогли на нейтральному полі в Москві 3:2 в овертаймі свердловський «Автомобіліст». За нашу команду в тому поєдинку закидали Юдін, Григор’єв і Прокоф’єв. Яким був склад «Динамо», теж невідомо. Наведена внизу статистика вказана без цих усіх даних. Без надії сподіваємося, що хтось із наших вболівальників зберіг невідомі статистичні деталі в особистих архівах і зможе ними поділитися, аби доповнити соколівський літопис…

Історія того кубкового турніру зберегла повні дані лише одного матчу за участю київського «Динамо». Того, в якому у чвертьфіналі кияни поступилися 2:8 лєнінґрадському СКА. Цікаво, що боротьба в цій зустрічі була рівною майже дві третини зустрічі. Аж до тієї миті, поки наша команда в кінці другого періоду не опинилася в подвійній меншості. Зусиллями Гурєєва пітерці чисельною перевагою скористалися, повели 3:1 і в підсумку виграли матч розгромно.

25 лютого 1968-го. “Динамо” (Київ) – “Динамо” (Москва) – 0:3. Кияни – у світлій формі

«Динамо» (Київ) у сезоні-1967/1968
(у чемпіонаті і Кубку СССР)

Воротарі

1. Віталій Павлушкін (1939 р.н.) – 27 матчів – 110 пр.
20. Микола Кульков (1943 р.н.) – 22 – 70 пр.
Олексій Ковтенюк (1951 р.н.) – 1 – 0 пр.