Взірець відданості. Фанати «Сокола» святкують 43-річчя

23 березня – особливий для нашої соколівської сім’ї день. Рівно 43 роки тому, в 1980-му наші фанати здійснили перший організований виїзд, для того, щоб підтримати «Сокіл» у матчі чемпіонату СССР проти московського «Спартака» на малій спортивній арені в Лужниках. За нашу команду тоді вболівали 12 фанатів і два класи загітованих ними школярів, які приїхали в Москву на екскурсію. З того часу 23 березня у середовищі прихильників хокейного «Сокола» і футбольного «Динамо» вважається датою зародження фан-руху у Києві. А «Сокіл» – одним з головних спортивних символів столиці. Навіть коли професійна команда щезала зі спортивної мапи України, наші ультрас про неї не забували, підтримуючи представників соколівської школи і організовуючи акції з нагадуванням, що «Сокіл» має жити. Власне, у сталості традицій і вірності фанатів – головна відмінність нашої команди від решти хокейних клубів України. Які створювалися й помирали, але про яких через лічені місяці не було кому згадати.

Фанати “Сокола” на виїзді в Ригу в 1981-му

Тоді, 43 роки тому, «Сокіл» поступився «Спартаку» в Москві 7:8. Віктор «Утюг» Заглада, який був лідером фанатського руху в Києві в кінці 70-х – на початку 80-х років минулого сторіччя і за нагоди відвідує матчі нашої команди й понині, в книзі Володимира «Бороди» Алмашина «Більше, ніж гра» згадує, що на матчах «Сокола» хлопці на 5 секторі Палацу спорту почали організовано збиратися ще в 1978-му.

«Я тоді ще навчався в школі, – каже Віктор. – Поміж нас були переважно студенти і старшокласники 14-18 років. Поступово утворилося ядро. Вихідними грали в футбол на Трухановому острові, у парку Пушкіна чи Гідропарку. Спочатку особливої протидії влади не було, але коли рух почав розростатися, – закрутилося… Наприкінці 1978-го в мене поступово визрівала ідея створення клубу вболівальників для нормалізації самого процесу підтримки. Зібралося нас 5 осіб, розробили статут, положення. Реалізувати проект вдалося лише 1986 року, коли після Чорнобиля вийшла постанова за підписом Горбачова про роботу з неформальними об’єднаннями молоді».

Щоправда, абонементи для фанатів з’явилися ще у 1979-му. На 5 сектор Палацу спорту вони коштували 80 копійок, на центральні сектори – 1 рубль, 20 коп. За словами пана Заглади, вже тоді навколо «Сокола» гуртувалося 40-60 фанатів.

Зустріч у “Кутовому”
“Сокіл” не залишився без підтримки під час виступів у Континентальному кубку в Будапешті у 2021-му

З того часу і понині «Сокіл» не залишався без підтримки ніколи, ні в матчах внутрішнього календаря, ні під час міжнародних виїздів. Звісно, з особливим щемом згадуються перші після відродження клубу сезони. Бо ж почалося все з зустрічі президента ХК Олексія Житника, тренерів Олега Шафаренка та Костянтина Сімчука з фанатами в пабі «Кутовий». Ультрас не забували про команду і під час ковідних обмежень, хоча змоги дивитися матчі вживу не було. Здобуття Кубка України, першого після відродження трофею, торік у січні команда на льоду кременчуцького «Айсберга» відсвяткувала разом зі своїми фанатами.

Перший трофей після відродження
Жовтень 2021-го. Гравці “Сокола” з бійцями “Азова” у Маріуполі

А на початку сезону-2021/2022 був пам’ятний виїзд до Маріуполя, де підтримати «Сокіл» прийшли кілька десятків бійців «Азова», зокрема Вова «Орден», легендарна у фанатському середовищі постать, який підтримує «Сокіл» і «Динамо» з 70-х років. З 2014 року Володимир боронить Україну від московитської нечисті. До травня минулого року «Орден» разом з побратимами тримав героїчну оборону «Азовсталі». Після того, як бійці отримали від вищого керівництва завдання зберегти життя, Володимир, як і ще один київський фанат з позивним «Гарік» опинилися в російському полоні і знаходяться там понині.

Вова “Орден”

Нині в різних підрозділах Збройних сил України несуть службу і боронять територіальну цілісність нашої держави десятки фанатів «Сокола». Віталій «Бочка» Самойленко був на фанатському секторі «Сокола» і під час Кубка України в Кременчуку, й на останньому перед великою війною матчі проти «Дніпра» у спорткомплексі АТЕК. Відразу після тої гри Віталій відбув у розташування свого бойового підрозділу і наразі бореться з ворогом на Бахмутському напрямі. На матч «Сокола» «Бочка» повертався 6 жовтня 2022-го, коли здійснював стартове вкидання перед стартовим матчем 31 чемпіонату України проти «Кременчука».

Клуб «Сокіл» дуже цінує відданість наших ультрас. Команда зробить все від нас залежне, щоб подарувати нашим прихильникам чемпіонство за підсумками нинішнього сезону. Сезону, який став можливим виключно завдяки жертовності людей, які стримують ворога на передовій.

Іван Вербицький